Yurt dışındayken Kuzey Kıbrıs'tan taşınmaz mal alabilir miyim?

Eğer Kuzey Kıbrıs’tan taşınmaz mal almak istiyorsanız ancak evlerimizi bizzat ziyaret etme durumunuz yoksa hiçbir sorunla karşılaşmadan bunu gerçekleştirebilmeniz için sizi yönlendirmekten mutluluk duyarız.

Kendi ülkemdeki vekilim beni satın alma sürecinde temsil edebilir mi?

Hayır. Kuzey Kıbrıs'ta kayıtlı bir vekil kullanmalısınız. Size vekillerimizi tavsiye etmekten memnuniyet duyarız. Bununla birlikte; istediğiniz vekil ile çalışabilirsiniz.

KKTC'de mülk alırken diğer ilave maliyetler nelerdir?

Sözleşme, vekaletname, satın alma izin belgesi düzenlemek ve satın alma sürecindeki diğer işlemler dahil vekalet ücretleri 1000 ila 1500 £ arasında değişmektedir, Kıbrıs Tapu Tescil Dairesinin değerlemesinin %6'sı oranında damga vergisi ile Kuzey Kıbrıs yerel konseyine ödenen %1 damga vergisi gideri ve kuzey Kıbrıs tapu tescil dairesine %5 KDV tutarları tapunun devri sırasında ödenir.

Dönüm Nedir?

Dönüm bir akrenin üçte biri ve 1338 metrekaredir. Ayrıca bir dönüm 4 evlek eder.

KKTC'de bir vasiyet hazırlamamız gerekir mi?

Evet. Kuzey Kıbrıs'ta hazırlanmış bir vasiyetnameniz olmalıdır. İngiltere'de hazırlanmış bir vasiyet burada kabul edilmeyecektir. Vasiyet, Mülkünüzün tamamlanmasını takiben hazırlanmalıdır.

Yurt dışındayken evimin bakımını ve ödemelerimin takibini kim üstlenecek?

Yurtdışında iken evinizin bakımı ve ödemelerinizin takibi için, sizinle aynı blokta yer alan diğer ev sahipleriyle birlikte kararlaştıracağınız bir Apartman Yönetim Şirketi ile bağlantı halinde olmalısınız. Şirketimiz size uygun olabilecek birkaç alternatif Apartman Yönetim Şirketi önerecektir.

Kuzey Kıbrıs'ta çocuklarımızın gidebileceği uluslarası geçerliliği olan okul var mı?

Evet, Kuzey Kıbrıs’ta İngiliz Ulusal Müfredatı ve ikincil olarak da Türk Ulusal Müfredatı’na göre eğitim veren okullar bulunmaktadır.

Kuzey Kıbrıs'ta yaşayabilmek için izin almamıza gerek var mı? Varsa bunu nasıl alabiliriz?

Evet, Kuzey Kıbrıs’ta yaşayabilmeniz için oturma izni almak amacıyla başvuruda bulunmalısınız. Bu, aslında bir formalite olsa da, daha sonra sorun yaşamamanız için gerekli bir işlemdir. Kuzey Kıbrıs’a giriş yaptığınız zaman size otomatik olarak 90 günlük bir vize verilecektir. Eğer Kuzey Kıbrıs’ta 90 günden fazla kalmayı planlıyorsanız, geçici bir oturma izni için göçmenlik bürosuna başvurmalısınız. İşlemin tamamlanması 3 aya kadar bir süre alabilir ve bu sürede birçok devlet dairesini ziyaret etmeniz gerekebilir. Eğer bu konuda yardıma ihtiyaç duyarsanız, lütfen bir hukuki danışmanla iletişime geçiniz.

Kuzey Kıbrıs'ta satılan taşınmaz mallardaki KDV oranı nedir?

Satın alınan mal için gerekli olan yasal izinler İçişleri Bakanlığı, Polis ve Güvenlik Soruşturması ve son olarak Bakanlar Kurulu’ndan alındıktan sonra yapılması gereken, taşınmaz malın tapu senedini ilgili bölgedeki kaza tapu amirliğinde alıcının üzerine geçirmektir. Alıcı %5 oranında KDV ödemekle yükümlüdür.

Taşınmaz mal satın alırken gerekli olan belgeler nelerdir?

Kuzey Kıbrıs’ta taşınmaz mal satın alırken ihtiyacınız olan tek belge pasaportunuzdur.

Kuzey Kıbrıs'taki emlak alım sürecinde daire ve kurumlardaki evrak işlerimi kim yapacak?

Emlak alım izni için gerekli olan bütün evrak işlerinizle ilgilenmek üzere bir hukuki danışmanla görüşmenizi öneririz.

Kuzey Kıbrıs'ta hangi dil konuşulmaktadır?

Kuzey Kıbrıs’ın resmi dili Türkçe'dir. Ancak resmi ve ticari çevrelerde İngilizce yaygın olarak konuşulmaktadır.

Kuzey Kıbrıs'ta yaşayan yabancıların oturma izinleri nasıl düzenlenmektedir?

Kuzey Kıbrıs’ta taşınmaz mal alan yabancıların oturma izni almaları mümkündür. Bunun için, önce yaşayacakları bölgeye en yakın karakola pasaportlarıyla birlikte gitmeleri, daha sonra Lefkoşa Devlet Hastanesi’nden alınacak bir sağlık raporuyla birlikte, Gümrük ve Vergi Dairesi’ne şahsen başvurmaları gerekmektedir.

Kıbrıs'ta bir banka hesabımın olması gerekli mi?

Hayır, bu bir zorunluluk değildir ancak ödeme emri ve benzeri işlemler için faydalı olabilir.

Yabancıların Kuzey Kıbrıs'ta şirket kurmaları ve şirket adına taşınmaz mal almaları mümkün mü?

Yurtdışında kayıtlı anonim veya limited şirketler, Ekonomi Bakanlığı’nın rızası ve Bakanlar Kurulu’nun izni olması şartıyla, Kuzey Kıbrıs’ta faaliyet gösteren yabancı şirket kategorisi altında burada bir şube açabilirler. Kuzey Kıbrıs vatandaşı olmayanların da Kuzey Kıbrıs’ta şirket kaydı yaptırabilmeleri Fasıl 113 Şirketler Tüzüğü kapsamında mümkündür. Yabancıların şirket kurma yoluyla Kuzey Kıbrıs’ta taşınmaz mal satın alabilmeleri Yabancıların Taşınmaz Mal Edinmesini Düzenleyen Yasa altında düzenlenmiştir (Fasıl 109). Buradaki maddeler hem yabancı şahıslar hem de yabancı şirketler için tamamıyla aynı şekilde düzenlenmiştir. Hem yabancı şahıslar hem de yabancı şirketler bir kerede en çok 1 dönüm büyüklüğünde taşınmaz mal satın alabilirler. Bir şirketin yabancı şirket sayılabilmesi için şirket hisselerinin en az %51’i KKTC vatandaşı olmayan şahıslara ait olmalıdır.

Kuzey Kıbrıs'ta banka sistemi nasıldır?

Kuzey Kıbrıs’ın banka sistemi oldukça düzenlidir ve birçok farklı ihtiyacınızı karşılayabilecek hizmetler mevcuttur. Bazı yerel bankalar yurtdışında (Londra’da) kendi şubeleriyle, bazıları da yurtdışı merkezli yabancı bankalarla anlaşmalı olarak çalışır. Tercih ettiğiniz herhangi bir önemli para biriminde kolaylıkla bir vadesiz hesap açabilir, para çekme ve yatırma işlemlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Taşınmaz malın yapımında/dizaynında kullanılan spesifik bazı materyalleri değiştirebilir miyim?

Seçmiş olduğunuz ev inşaat aşamasında ise ve değişikliğin yapılacağı alanda imalat veya montaj gerçekleşmemişse ücretsiz olarak değişiklik yapabilirsiniz. Ancak, değişiklik yapmayı düşündüğünüz üretim, yerinde tamamlanmışsa yapılmasını istediğiniz değişikliği ekstra bir ücret ödeyerek gerçekleştirebilirsiniz.

Benim isteklerim ve ihtiyaçlarım doğrultusunda sizin tarafınızdan bir tasarım yapılıp inşaası gerçekleştirilebilir mi?

Evet, istekleriniz ve ihtiyacınız doğrultusunda sizin için hayalinizdeki evi yapabiliriz. Bu konuda detaylı bilgiyi Hizmetlerimiz başlığı altında görüntüleyebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için bizlere ulaşırsanız ekibimiz size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Satın aldığım taşınmaz malı kiralayabilir miyim?

Evet, satın aldığınız taşınmaz malı kiralayabilirsiniz. Bu konuda kiracı bulmanıza yardımcı olabilir, sözleşme hazırlanması ve sözleşmenin Vergi Dairesi’nde onaylatılması gibi hukuki konularda da sizlere yardımcı olabiliriz. Yurtdışında yaşıyorsanız işlemlerin yürütülmesi için avukatımıza vekâletname bırakarak da tüm bu işlemlerin sorunsuz bir şekilde yürümesini sağlayabilirsiniz.