Kıbrıs Developments Direktörü Çağatay Özbirim, Dünya Tasarruf Günü nedeni ile sektöre dair önemli mesajlar verdi.

Tasarruf etmenin insanlar ve ülke ekonomileri için ne kadar önemli olduğunu vurgulamak amacıyla 31 Ekim 1924 yılında kutlanmaya başlanan Dünya Tasarruf Günü, enerji kaynaklarının fazlaca sarf edildiği günümüz tüketim dünyasında çok daha değerli hale geldi ve geleneksel olarak her yıl kutlanıyor. Ülkemizde de sürdürülebilir çevre ve tasarruf bilinci ile 33 yıldır faaliyet gösterdiği inşaat sektöründe dünya standartlarını baz alarak projelerini hayata geçiren Kıbrıs Developments Direktörü Çağatay Özbirim, Dünya Tasarruf Günü’ne özel olarak önemli açıklamalarda bulundu.

“Bu önemli güne özel olarak enerji kaynaklarımızı israf etmeden, tasarruflu kullanmanın önemini bir kez daha vurgulamak istiyorum” diyen Özbirim, her bireyin ve her kurumun kendi üstüne düşen görevi layıkıyla yerine getirmesi gerektiğini hatırlatarak ülkemizdeki inşaat ve gayrimenkul sektörüne kazandırdıklarına ilişkin şunları söyledi: “Bizler Kıbrıs Developments olarak sektördeki toplu konut anlayışına yeni bir soluk getirme çabasında olan bir şirketiz. Sürdürülebilirlik bizim için önemli. Sürdürülebilir, yeşil binalar yapmak sektör olarak geleceğe borcumuzdur. Bu sebeple ülkemizdeki standartlara ek olarak 1990 yılında İngiltere'de BRE tarafından geliştirilen ve dünyanın ilk yeşil bina sertifikasyon sistemi olan BREEAM sertifikasına başvurduk ve tüm kriterleri Kıbrıs Town Houses projemizde başarı ile uyguladık. Örneğin inşaatta kullanılan tuğla, yalıtımlı cam, armatür ve diğer malzemeler enerji tasarruflu ve sertifikalı ürünlerden seçildi. Mesela duvarlar normalde 25 santimetrelik öngörülüyordu. Şimdi BREEAM sertifikası ile birlikte 35 santimetrelik duvarlar yaptık. Bu da iyi ısı yalıtımı anlamında ve sağlamlık açısından da önemli. Keza su tasarrufu tarafı ve bunun gibi bir çok örnek ortaya koyabiliriz. BREEAM sertifikası uluslararası bir standarttır”. 

Özbirim ayrıca, BREEAM sayesinde Kıbrıs Town Houses projesinin, çevreci, ekonomik ve kullanıcılar için çok daha sağlıklı, sürdürülebilir bir yaklaşım izlemesi ile dikkat çektiğini vurguladı.