Sık sık seyahat etmeyi, farklı kültürleri tanımayı, doğayı, sanatı ve tüm canlıları çok seven biri olarak doğup büyüdüğüm Alsancak’ın yeri bende ayrı. Hayatımda özel yeri olan ve sadece benim için değil, tüm sakinleri ve ziyaretçileri için özel olarak kalması adına kişisel ve profesyonel olarak uğraş verdiğim Alsancak ve bölgesini size bu yazıya sığabildiği kadarıyla tanıtmak isterim.

Kuzey Kıbrıs’ın Girne ilçesine bağlı Alsancak’ın (Karavas), doğa ile iç içe, bir yanı dağın eteklerinde, bir yanı deniz kenarında, muhteşem manzaralı ve sımsıcak insanlarla dolu bir kasaba olduğunu söyleyebilirim öncelikle. Adanın bu noktası; doğal güzellikleri, tarihi kalıntılarıyla birleşmiş mimarisi ve kültürü ile bana göre Kıbrıs’ın en özel bölgelerindendir.

Özlediğiniz sakinlik ve canlılık bir arada: Alsancak’ın doğal güzellikleri 

Alsancak’ta nefes kesen doğa harikası birçok ana hazırlıklı olmalısınız. Nergis, ayrelli, gömeç, gavcar ve kırmızı mantarı, karaot, hostes, yumurta otu, adaçayı ve özel orkideler gibi endemik bitkiler ile sarmalanmış yemyeşil Alsancak dağlarında gezerken, masmavi Akdeniz’i karşınızda görmek gibi.. Veya dağ yollarında yürüyüş yaparken; çam ağaçlarının ve portakal çiçeklerinin kokusu ile şehre yakın ama şehir hayatının kalabalığından da bir o kadar uzak hissetmek gibi...  

Sayısız plajlarla çevrili Alsancak’ın en çok bilinen plajlarından biri olan Escape Plajı ise, herkesin kaçıp gitmek isteyeceği güzellikte... Plajın, denizin kıyıya yakın bir noktasında saklı bir mağarası da bulunuyor ve dalmayı seven ziyaretçileri tarafından keşfedilmeyi bekliyor. 

Yüzmeye doyduktan sonra, Escape Plajı karşısında yer alan Doğa Park’ta; yürüyüş, koşu, yoga veya bisiklet sürmek, günlük spor aktivitelerinden biri haline gelebilir. Ayrıca bu bölgede dağ yürüyüşleri, orkide yürüyüşleri, özel bisiklet sürme etkinlikleri, dalış, balıkçılık, su sporlarının yanında yamaç paraşütü ve izcilik gibi sosyal aktivite çeşitliliğinin tadını çıkarmanız mümkün.

M.Ö 3000’den beri sıcak bir ev sahibi: Alsancak’ın tarihi değerleri

Alsancak civarında benim de en çok ilgimi çeken bölgelerden biri olan Lambousa antik kenti, Lambousa Fish Tank, kraliçe havuzları, kaya mezarları, sokak çeşmeleri, manastır ve kiliseler gibi tarihi yapılarıyla sizi eski çağlarda bir zaman diliminde yaşıyormuş gibi hissettiriyor. Yine o bölgedeki kazılar sonucunda meydana çıkan ve tarihi M.Ö 3000’li yıllara dayanan kalıntılara dokunmuş olacaksınız. Tarih boyunca değişik medeniyetlere ev sahipliği yapan kentte Bizans, Lüzinyan, Venedik, Osmanlı ve İngiliz etkilerini görebilirsiniz. 

Masalların izinde gitmeye hazırsanız, sizinle harika bir bilgi de paylaşayım: Alsancak’ın bulunduğu Girne Dağları’nın bir özelliği de;  dünyaca ünlü Walt Disney’in, “Snow White” peri masalını yaratırken ilham aldığı St. Hilarion Kalesi’ni de barındırması. Kalenin “Snow White” peri masalındaki kale ile birebir benzerlik göstermesini hayretle izlerken, kendi gözlerinizle de tarihe şahitlik etmiş olacaksınız. Kalenin tarihi yapısının göz kamaştıracak güzellikte olmasıyla birlikte, manzarasındaki Akdeniz’in tertemiz ve sıcacık sularına hayran olacaksınız. 

Samimi ve yakın: Alsancak kültürü

Sosyalliği ve yardımlaşmayı seven Alsancak halkı, sosyal faaliyetler kadar spora da büyük önem vermesiyle bilinir. (Benim de dahil olduğum) Alsancak halkının en karakteristik özelliği ise köy ve şehir yaşamını birleştiren özel bir kişisel yapıya sahip olması... Duygusal yönleri güçlü, yüz yüze iletişim kurmayı seven, komşuluk ilişkilerine önem veren, doğaya yönelik yaşamın sürdürülebilir olması için çalışan Alsancak halkı, hem şehir hayatının vermiş olduğu yenilikleri, kolaylıkları ve eğlenceyi yaşamlarında birleştirmeyi bilir; hem de sevgi, saygı ve hoşgörü değerlerine tutunarak, rahat ve huzurlu, en önemlisi de özgürce yaşayabilme imkanlarını birbirlerine sağlar. 

Köy kahvesinden 5 yıldızlı otellere her türlü seçenek, her zaman yanı başınızda

Doğal, tarihi ve masal gibi… Alsancak’ı tarif edecek o kadar çok kelime var ki. Unutulmaz lezzetleri de unutmadan listeye eklemeliyiz. İster Kıbrıs kültürünü yansıtan leziz ve geleneksel Kıbrıs mutfağı, isterseniz dünya mutfağının seçkin lezzetleri, Alsancak’ta aradığınız herşeyi bulabilmeniz mümkün! Köy kahvesi, meyhane, otantik lokantalar gibi geleneksel mekanların yanı sıra şık caféler, modern restoranlar da farklı beklentilere hitap ediyor. 5 yıldızlı lüks otellerden, butik otel ve tatil köylerine, farklı konaklama alternatifleri de bölgedeki turizmi canlı tutuyor. 

Umarım bir gün Kıbrıs’ın en güzel köşelerinden Alsancak’ı ziyaret ettiğinizde bu yazım da size ilham olur. Çünkü her köşesiyle özel, tarihiyle eşsiz, doğasıyla ve kültürüyle benzersiz Alsancak, anlatılamayacak ama yaşanacak bir yer.

Harper Özbirim,
Kıbrıs Developments